مکانیسم اثر بوتاکس چگونه است؟ موارد ممنوعیت بوتاکس

تزریق بوتاکس برای جلوگیری از تعریق
تزریق بوتاکس برای جلوگیری از تعریق شدید
شهریور 9, 1399

مکانیسم اثر بوتاکس چگونه است؟ موارد ممنوعیت بوتاکس

مکانیسم بوتاکس

مکانیسم بوتاکس

مکانیسم اثر بوتاکس چگونه است؟ موارد ممنوعیت بوتاکس و همچنین عوارض بوتاکس را در این مطلب آموزشی بخوانید.

مکانیسم اثر بوتاکس

این داروی تزریقی بعد از استفاده ، سریعاً جذب ماهیچه های ناحیه تحت درمان شده و در پایانه ی عصبی که دستور حرکت و جمع شدن را به ماهیچه ها انتقال می دهند استقرار می یابند. در این ناحیه بوتاکس از انتشار استیل کولین که یک رابط شیمیایی جهت حرکت ، فشردگی و جمع شدن ماهیچه ای می باشد ، ممانعت به عمل می آورد. به همین دلیل فرمان منقبض شدن عضلات به ماهیچه های ناحیه مشخص منتقل نشده و ماهیچه ها به طور موقت فلج شده و ماهیچه ها بوتاکس اغلب به یک داروی تزریقی جهت رفع چین و چروک پوست و جوان سازی صورت معروف است ولی به طور معمول موارد استفاده بوتاکس به دو گروه زیبایی و را از حرکت و انقباض های مکرر که منجر به ظاهر شدن و ایجاد چین و چروک می شود ، باز می دارد.

مدت زمان ماندگاری اثرات بوتاکس 3 الی 6 ماه ادامه دارد. پس از طی این زمان ، چین و چروک ها و خطوط کم کم به شکل قبل خود باز می گردند. پس از چند نوبت تزریق ، اثربخشی و ماندگاری بوتاکس زیادتر و فاصله میان دو تزریق بیشتر خواهد شد.

موارد استفاده زیبایی و درمانی بوتاکس

داروی بوتاکس معمولا به یک داروی تزریقی جهت از بین رفتن چین و چروک پوست و جوانسازی صورت مشهور است اما به طور معمول استفاده از بوتاکس به 2 شکل زیبایی و همچنین درمانی طبقه بندی می گردد.

*از درمان های زیبایی بوتاکس می توان به برطرف کردن چین و چروک پیشانی ، رفع چین و چروک اطراف چشم ، درمان خطوط اخم ، رفع چروک های گردن ، بالا بردن گوشه های لب و حذف خطوط دور لب را نام برد.

*از دیگر کاربردهای درمانی بوتاکس می توان به درمان افتادگی پلک ، رفع پرش و پریدن پلک و عضلات چشمی ، رفع میگرن مزمن ، درمان مثانه بیش فعال ، رفع تعریق بیش از اندازه ، لوچی و بعضی از اختلالات عصبی مانند سربال پالزی اشاره کرد.

عوارض بوتاکس

بوتاکس نیز همانند هر عمل تزریقی امکان دارد قرمزی ، تورم و سوزش مختصری در موضع ترزیق به وجود آورد که بعد از گذشت چند ساعت به تدریج از بین خواهد رفت. در عده ای از بیماران بعد از تزریق ، علائمی نظیر سرماخوردگی ، سردرد یا تهوع اندکی ظاهر شود که اغلب پس از گذشت 72 ساعت برطرف می شوند. اگر چه در اغلب موارد تزریق بوتاکس هیچ مشکل و ضایعه جدی و شدیدی در پی نخواهد داشت ولی قادر است در موارد نادر موجب افتادگی پلک ، دوبینی ، چهره بی احساس و عفونت در بیماران شود.

عارضه های فوق اغلب به دلیل تزریق دوز بیشتر از اندازه و یا تزریق در نواحی نامناسب و اشتباه می باشد. در موارد خیلی نادر نیز حساسیت به تزریق بوتاکس مشاهده شده که به صورت خارش ، کهیر و تورم پلک خود را ظاهر می سازد.

موارد ممنوعیت تزریق بوتاکس

ـ زنان در دوران بارداری و شیردهی

ـ افراد زیر 18 سال

ـ بیماران حاد قلبی و عروقی

ـ بیماران ام اس و نارسایی کلیه

ـ افراد دارای بیماری های عفونی و ضعف سیستم ایمنی

ـ اشخاص حساس به پروتئین گاو

ـ انجام واکسیناسیون در طی روزهای اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *